Stanisław – SQ9AOR, QTH – Tarnów, loc. KO00ma, CQ-15, ITU-28, SP-AWARD – M-TW-01.

Anteny, anteny

.Duobander 2m/70cm w wersji portable wg: PA0FBK…………………………….

Antena prosta w wykonaniu i powtarzalna. Łatwa do powieszenia wysoko, co dla łączności UKF/VHF jest dość istotne. Krytyczne wymiary części D oraz E

Dwupasmowy dipol KF ………………………………………………………………………….

Prosta i skuteczna antena w dowolnej konfiguracji może pracować na różnych pasmach. Prosta w wykonaniu, powieszeniu i dość skuteczna antena.

Wielopasmowo pracująca antena Delta Loop KF……………………………………..

Antena typu DELTA, doskonała prosta antena posiadająca wiele różnych opisów. Od jednopasmowej anteny do pracującej na wielu pasmach. W zależności od potrzeb i zastosowań, można wykonać różne jej odmiany.

Wielopasmowy dipol KF………………………………………………………………………..

Wykonanie dipola………………………………………………………………………………..

               

Antena wakacyjna…………………………………………………………………………….

Właśnie zbliżają się wakacje. Wiele z nas powędruje gdzieś na wypoczynek, samemu, z przyjaciółmi, z żoną i dziećmi albo też z wnukami.  Z pewnością częścią ekwipunku wakacyjnego będzie radiostacja. Warto przy tym pomyśleć o jakiejś antenie, no bo bez tego nasz TRX będzie bezużyteczny. Wyżej na rysunku przedstawiam znaleziony w moich notatkach obrazek ciekawej anteny. Jak pamiętam pochodzi z rosyjsko-języcznego pisma, ale zachowałem tylko taki wycinek. Właściwie opis jest tu zbyteczny, bo i sam rysunek mówi prawie wszystko. O ile pamiętam warunkiem poprawnej pracy anteny było jej ustawienie co najmniej 45o w stosunku do ziemi. Brak też było opisu samego zasilania. Założyć by trzeba, że rysunek przedstawia wszystko. Link na obrazku naniesiony został przeze mnie, gdyż znajdował się w opisie jako źródło, które zanotowałem.

Niżej kilka linków do stron traktujących o antenach.

OK1IKE  –  Opis wielu anten, w tym sprawdzonych przeze mnie – niektóre wykonałem osobiście i są powtarzalne.
DK7ZB  –  Powtarzalne anteny, szczególnie anteny UKF i VHF
RA3TOX – „Radiofant” – na stronie znajdziesz chyba wszystko co ma związek z materiałami i wykonaniem chyba każdej anteny.
„Cushcraft” anteny – Tu sama nazwa mówi o czym strona traktuje. Znajdziesz tu schematy i opisy produkowanych anten.

Innych linków poszukaj na tej stronie, w dziale Krótkofalarstwo -> Ciekawe strony.

Powodzenia w konstrukcjach…….:)

 

Comments are closed.